Zabudnuté príbehy žien – ako nevynechávať ženy z obsahu vzdelávania o období Slovenského štátu
Workshop pre učiteľstvo, pracovníkov a pracovníčky s mládežou a ďalšie záujemkyne a záujemcov, 13.-15.6.2025
—


- Chcete, aby Vaše študentky a študenti poznali aspoň tri významné ženy zo slovenskej histórie?
- Hľadáte nové nápady ako zaujať mladých pri téme Slovenského štátu a odboja počas druhej svetovej vojny?
- Považujete za dôležité prepájať poznatky o našej minulosti so súčasnosťou?
Pridajte sa do nášho programu, v ktorom si vyskúšate nové aktivity, prispôsobíte ich pre svoju skupinu a dostanete k tomu malý grant na miniprojekt v hodnote 500 EUR.
Pozývame Vás na úvodný workshop „Zabudnuté príbehy žien – ako nevynechávať ženy z obsahu vzdelávania o období Slovenského štátu“, ktorý organizujeme 13.-15.6.2025.
Na workshope Vám predstavíme metodickú príručku, ktorá obsahuje aktivity zviditeľnujúce príbehy žien slovenskej histórie a ich úlohu v odboji proti režimu Slovenského štátu. V príručke pracujeme aj s rôznymi podobami starostlivosti od starostlivosti o seba, najbližších a komunitu až po starostlivosť o spoločnosť, prírodu, budúcnosť a svet ako taký. Na minulosť sa nepozeráme ako na niečo uzavreté, ale hľadáme v nej náhľady potrebné pre zvládnutie súčasných výziev.
Počas workshopu budete mať možnosť vyskúšať si rôzne prístupy zážitkového učenia, ako sú napríklad prvky outdoorového vzdelávania, divadelné metódy, fotografiu a vizuálne umenie alebo digitálne technológie.
Po úvodnom workshope podporíme 15 vybraných účastníčok a účastníkov v realizácii vlastných miniprojektov zameraných na testovanie vzdelávacích aktivít z príručky. Na realizáciu každého miniprojektu poskytneme malý grant vo výške 500 EUR. Vďaka spolupráci s Vami overíme aktivity v rôznych vzdelávacích prostrediach a spracujeme ich do finálnej verzie príručky.
Pre koho je workshop určený?
- Pre pracovníčky a pracovníkov s mládežou,
- pracovníčky a pracovníkov neziskových organizácií,
- učiteľky a učiteľov ZŠ a SŠ (dejepisu, náuky o spoločnosti, etiky i ďalších predmetov)
- ďalšie záujemkyne a záujemcov, ktoré*í pracujú alebo vykonávajú dobrovoľnícku činnosť v oblasti vzdelávania a práce s deťmi alebo mládežou.
Kedy?
Prvý workshop sa uskutoční 13.-15. júna 2025 (piatok – nedeľa).
Druhý workshop pre 15 účastníkov*čok, ktorí*é budú realizovať miniprojekty, sa uskutoční v októbri 2025 (termín bude určený na základe dohody).
Medzi prvým a druhým workshopom (jún až október) bude prebiehať online mentoring pre vybraných 15 účastníkov*čok.
Kde?
Miesto worskhopu: penzión Gejdák, Ružomberok.
Ubytovanie a cestovné náklady vo výške ceny verejnej prepravy Vám budú preplatené.
Prihlasovanie
Pre prihlásenie na workshop vyplňte registračný formulár.
Prihlasovanie je otvorené do 20.5.2025.
Workshop vás zaujal, ale nie ste si istá*ý, či je určený pre vás?
- Prekáža vám, že učebnice dejepisu, náuky o spoločnosti či ďalších predmetov obsahujú príliš málo žien a chceli by ste to zmeniť?
- Zaujímate sa o ľudskoprávne vzdelávanie, prepájanie minulosti so súčasnými témami, obdobie druhej svetovej vojny a Slovenského štátu?
- Chcete sa naučiť nové vzdelávacie metódy a aktivity?
- Zaujímate sa o zážitkové vzdelávanie a chcete zistiť, ako môžete vo výuke využívať umenie, outdoor vzdelávanie či digitálne nástroje?
- Chcete sa dozvedieť viac o príbehoch žien zapojených do odboja počas druhej svetovej vojny a šíriť ich príbehy ďalej?
- Chcete prispieť k finalizácii metodickej príručky testovaním aktivít a tvorbou vlastného miniprojektu?
- Chcete sa prepojiť s ďalšími odborníkmi*čkami a pracovníkmi*čkami v oblasti vzdelávania a navzájom zdieľať svoje skúsenosti?
Ak ste aspoň na tri otázky odpovedali kladne, určite sa prihláste!
Workshopom vás budú sprevádzať:
Michaela Ujházyová je školiteľkou vzdelávania k ľudským právam viac ako desať rokov. Skúsenosti získala ako programová koordinátorka vzdelávania k ľudským právam a školiteľka pre Iuventa – Slovenský inštitút mládeže, školiteľka v programe vzdelávania Akadémia ľudských práv Štátneho pedagogického ústavu, Outward Bound Slovakia, EDEQEC a v mnohých menších spoluprácach na medzinárodných projektoch v oblasti práce s mládežou. Aktuálne pracuje ako vedúca výskumného a analytického tímu v Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva a facilitátorka na voľnej nohe.
Magdaléna Musilová sa dlhodobo venuje ľudským právam a rodovej rovnosti. Pôsobí v akadémii a neziskovom sektore. Od roku 2021 školí v téme prevencie a riešenia sexuálneho obťažovania na pracovisku a akadémii a spolupracuje s organizáciami pri tvorbe ich interných systémov nahlasovania a riešenia sexuálneho obťažovania. Výskumne sa venuje aj téme skúsenosti ľudskoprávnych ochrankýň a ochrancov na Slovensku. Aktuálne participuje na národnom projekte DiTEdu, ktorý sa zameriava na zapájanie digitálnych technológií do vzdelávania na základných a stredných školách.
Veronika Kusyová sa profesijne zameriava na radikalizáciu, extrémizmus, práva žien a ich postavenia v náboženstvách a Západný Balkán. Po vypuknutí veľkej vojny na Ukrajine viedla misiu na Ukrajine. Má skúsenosti s programovým a projektovým manažmentom v humanitárnej a rozvojovej oblasti, ako i s výskumom. V neformálnom vzdelávaní rada využíva zážitkové učenie. Študovala a pracovala vo viacerých európskych krajinách ako Albánsko, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Česko, Chorvátsko, Slovensko, Srbsko, Ukrajina či Veľká Británia.
Ivana Godulová sa venuje témam na priesečníkoch rodu, etnicity/rasy, triedy, zdravotného znevýhodnenia a SOGI. Študovala ľudské práva, filozofiu a učiteľstvo základov spoločenských vied a pôsobila na projektoch občianskej spoločnosti a v humanitárnej oblasti v Bulharsku, Albánsku, Bosne a Hercegovine, Ukrajine a na Slovensku. Študuje arteterapiu a experimentuje s umeleckými metódami vo vzdelávaní.
V prípade otázok nás kontaktujte na ivana@edeqec.sk
Vzdelávací program realizuje občianske združenie Education for Equality and Ecology – Edeqec v rámci projektu „Zabudnuté príbehy žien: Rôzne aspekty starostlivosti v období Slovenského štátu (1939-1945)“, ktorý podporila EVZ Foundation.