Počúvať deti

POČÚVAŤ DETI: HOJENIE POMOCOU PRÍBEHOV A UMENIA


Vedúca organizácia: Art Center „Cublo“ (Ukrajina)

Partnerské organizácie: Humanity in Action Bosnia and Herzegovina (Bosna a Hercegovina), Education for Equality and Ecology – Edeqec (Slovenská Republika)

Obdobie realizácie: 12/2023 – 3/2024

Projekt bol podporený prostredníctvom „Culture Helps / Культура допомагає“, ktorý implementujú organizácie Insha Osvita (Ukrajina) v spolupráci so zusa (Nemecko) s podporou Európskej únie a programu Kreatívna Európa.



Pod vedením ukrajinskej organizácie Art Center „Cublo“ a v spolupráci s bosenskou organizáciou Humanity in Action Bosnia and Herzegovina sme sa zúčastnili projektu „Počúvať deti: hojenie pomocou príbehov a umenia“. Projekt sa sústredil na podporu deti a mládeže na Ukrajine, ktorým dodával vážnosť ich individuálneho hlasu. Vedúca organizácia intenzívne pracovala s deťmi počas niekoľkých mesiacov a prostredníctvom štyroch umeleckých nástrojov viedla deti k spracovaniu ich prežitkov spojených s vojnou. To všetko, samozrejme, pod psychologickým dohľadom. Deti a mládež zaznamenávali svoje skúsenosti prostredníctvom výtvarného umenia, podcastu, playback divadla a literatúry a pretvárali ich tak do umeleckej podoby. Táto medzinárodná iniciatíva a spolupráca odborníčok a odborníkov z rôznych oblastí poskytla deťom na Ukrajine bezpečný priestor na sebavyjadrenie a posilnenie ich odolnosti. Záverečná výstava priblížila myšlienky, pocity a životy detí počas vojny širokej verejnosti zdôrazňujúc silu a úprimnosť detských výpovedí.


Projekt tiež posilnil medzinárodnú spoluprácu odborníkov a odborníčok z Ukrajiny, Bosny a Hercegoviny a Slovenska venujúcim sa umeleckým terapiám, psychológii, vzdelávaniu, traume spojenej s vojnou, umeniu a ďalším odborom. Naše zapojenie spočívalo najmä v zdieľaní expertných skúseností a vedomostí v oblasti scitlivovania, rešpektovania ľudských práv a aktuálnej slovenskej skúsenosti ohrozenia demokracie. Naše expertky sa opakovane zúčastnili ciest do Sarajeva ako i aktivít na Ukrajine. Praktický workshop v Sarajeve mal za úlohu poukázať na bosenskú skúsenosť z vojny, následky badateľné dodnes a výhľad vpred s ohľadom na slovenskú skúsenosť ako členskej krajiny EÚ. Multikultúrny a multidisciplinárny duch workshop umožnil poňať rozdielnosť a podobnosť troch krajín a toho, ako sa vyrovnávajú nielen s minulosťou, ale i so súčasnosťou.


© 2024 Education for Equality and Ecology – EDEQEC . Powered by WordPress. Theme by Viva Themes.